Ki ne hallotta volna a régi dalt, amelynek címe: Májusköszöntő.
A dallamát Kadosa Pál szerezte, a szövegét Raics István és Kadosa Pál írta:
Itt van május elseje, / Énekszó és tánc köszöntse! / Zeng és dalol az élet, /
Szállj csak, zeneszó, ének, / Ébresszed a magyar népet!
Népek tavasza, téged / Hív ez a vidám ének / Béke legyen a világon
Itt van május elseje, / Énekszó és tánc köszöntse! / Zeng és dalol az élet, /
Szállj csak, zeneszó, ének, / Ébresszed a magyar népet!
Miről is szól május elseje?
A színvonalas történelmi folyóirat írását hívom segítségül: a Múlt-kor írása május elsejéről...
***
S hogyan ünnepelte Fonyód népe a május elsejéket? Visszatekintés az évfordulón, s megnézhetjük, olvashatjuk hetven-egynéhány év távlatából, miről is szóltak az ünnepnapok.
Többnyire a Somogyi Néplapot (a továbbiakban SN) hívtam segítségül, amely évről-évre beszámolt a megye ünnepi eseményeiről, időnként külön megemlítve Fonyódot és az itteni eseményeket. Több alkalommal csak a település nevét sorolták fel, mint ahol szintén volt ünnepség, felvonulás, de sokszor részletekbe menően olvashatunk az itt történtekről. Bővebb leírás inkább a járási székhely korszakából áll rendelkezésünkre.
A fényképeket egyrészt fonyódiaktól kaptam felhasználásra, vásároltam aukción is, illetve az egykor Karikás Frigyesről elnevezett fonyódi Gimnázium fotószakköre gyűjteményéből válogattam – Iglói Zsolt jóvoltából | Fonyódi Öregdiákok FB oldala
(a képek elhelyezése nem feltétlenül az adott évhez kapcsolódik)
Köszönöm mindannyiuk segítségét!
1948
![]() |
1966. május 1., Gimnázium I/b., osztályfőnök Bakonyi Károly |
A Fonyódi Nemzeti Bizottság 1948. április 23-án ülésezett, s szóba került, hogy a pártok hogyan ünneplik meg május 1-ét. Dedek István elnök közölte, hogy a község az alábbiakat vette tervbe: Reggel zenés ébresztő, utána Istentisztelet, ezután felvonulás. Délután sportbemutató, este majális. (forrás: Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Vármegyei Levéltára, Fonyódi Nemzeti Bizottság iratai)
1952
A felvonuló 2000 dolgozó között ott láttuk a Balaton-Nagybereki állami gazdaság traktorait, sztálinyecsit [szovjet lánctalpas traktor], a Tőzeg Üzem dolgozóinak munkaversenyében elért eredményeit hirdető tábláit, a bélatelepi DISZ [Dolgozó Ifjúság Szövetsége] iskola lelkes fiataljait, az MNDSZ [Magyar Nők Demokratikus Szövetsége] asszonyok békét követelő lelkes csoportját. Délután az egyik közeli réten gyermekműsorral és uzsonnával várták a legféltettebb kincsünket, a fonyódi gyermekeket. Külön kultúrműsort adtak a kultúrcsoportok a felnőttek számára a délután folyamán, este pedig vidám utcabállal fejeződött be az idei felejthetetlen május elseje.
(SN, 1952. május 3.)
1957
Fonyód. Sajnos, erősen esett az eső a balatonparti községben. A zápor az ünneplésre összegyűlt tömeget a járási tanács nagytermébe kényszerítette. Nagy részük azonban a helyszűke miatt kint rekedt, a 600 főnyi ünneplőnek csak kisebb része fért a székház nagytermébe, ahol Nemes János elvtárs, a járási pártbizottság titkára tartott ünnepi beszédet. Úgy volt, hogy a Nagybereki Állami Gazdaság dolgozói is átjönnek a gyűlésre, de a rossz idő miatt az imremajori üzemi kultúrházban tartották az ünnepséget. A bogláriak, vagy 600 fő, a sportpályára vonultak fel, onnan a moziba mentek, s ott tartották a nagygyűlést. Fonyódon a délutáni órákban öregek és fiatalok labdarúgó mérkőzést rendeztek, majd este bálon vettek részt a fonyódiak is, melynek méreteire jellemző, hogy csak vacsorából kétszáz adag fogyott el. Fonyódon három májusfát is állítottak Egyet-egyet a járási tanács és a MÁV-konyha előtt, valamint a sportpályán.
(SN, 1957. május 3. Nagygyűlések, vidám majálisok a járási székhelyeken)
1958
Ilyen szép május 1. még nem volt,
így mondják Fonyódon és a járás többi községében az emberek. Hogyisne, hiszen azonkívül, hogy az időjárás megemberelte magát, s bocsátott szép meleg napsugarakat földre, a falvak lakói is mindenütt napokkal előbb megkezdték a készülődést a nemzetközi proletariátus nagy ünnepére. A szépségben, a lelkesedésben így nem is lehetett hiány. Fonyódon, a járási székhelyen például mintegy négyezer ember vonult fel az ünnep délelőttjén a Kossuth parkba, az ünnepi ülés színhelyére. A menetet az úttörők, iskolások nyitották meg, majd a Nőtanács tagjai, a munkásőrök következtek. Itt vonult fel a Tőzegüzem kollektívája is. A csoport elején büszkén vitték az élüzem jelvényt a munkások. A Balatonnagybereki Állami Gazdaság dolgozói ugyancsak a fonyódi ünnepségen vettek részt. Figyelmesen meghallgatták mindannyian az ünnepség szónokának, Németh József, a Hazafias Népfront járási titkárának beszédét. Az ünneplők még ezután is sokáig együtt maradtak. Akinek kedve volt, részt vett a járási tanács nagytermében rendezett ebéden, mások viszont a kultúrműsor vagy a sportesemények látnivalóiban gyönyörködhettek. A kultúrműsorban fellépett többek között a fonyódi földművesszövetkezeti énekkar, az úttörők művészeti együttese, valamint a balatonnagybereki gazdaság kultúrcsoportja. Délután a járási tanács nagytermében és a Kossuth vendéglőben megkezdődött a tánc is, amelynek csak május második napjának hajnala vetett véget. A fonyódi ünepségekről egyedül a balatonfenyvesiek siettek el korán. Községükben ugyanis a KISZ, a Nőtanács és földművesszövetkezet közösen rendezett bált, amelyen mindenki részt akart venni. A fenyvesi bálhoz hasonlóan a járás minden községében jól sikerültek a május 1-i rendezvények, öreg, fiatal vidáman szórakozva köszöntötte a munka ünnepét...
(SN, 1958. május 3.)
1961
Fonyódon 900 ember hallgatta meg a nagygyűlés szónokának, Bagó Gyula elvtársnak, a járási tanács elnökének ünnepi beszédét. A tervezett szép programot itt is keresztülhúzta az eső. A Kossuth-erdő helyett a Balaton Áruház előtt zajlott le az ünnepség. Este a kertmoziban 600 ember tekintette meg az fmsz kultúrcsoportjának műsorát. színessé a felvonulást. Különösen nagy tetszést aratott a hatalmas földgömb a körötte mozgó világító űrhajóval.
(SN, 1961. május 3. Lelkes ünnepségek megyeszerte május 1-én)
1962
A hűvös idő a járási tanács nagytermébe szorította a fonyódi ünneplőket A mintegy 500 főnyi hallgatóság előtt dr. Bagó Gyula, a járási tanács vb-elnöke tartott ünnepi beszédet, majd színvonalas műsor következett. A délutáni programot sportversenyek tarkították, este pedig nagyszabású bált rendeztek a Rianás Étteremben.
(SN, 1962. május 3. Járási székhelyeinken is megünnepelték május elsejét)
1967
Fonyód. Fonyódon kétezer ember vonult fel a munka ünnepén. Igen színes és látványos volt a fehérsapkás víziúttörők és a gimnáziumi tanulók jelmezes felvonulása.
(SN, 1967. május 3. Ünnepségek vidéken)
1968
Fonyódon megünnepelték a szolidaritás és a munka ünnepét. Több, mint háromezer-ötszázan vonultak fel a járási székhelyen. A központi ünnepség után színes és gazdag műsorral szórakoztatták a fonyódiakat az öntevékeny művészeti csoportok.
(SN, 1968. május 3. Felvonulások, nagygyűlések, úttörőavatások a megyében)
1969
Fonyódon mintegy ezer tanuló és ezer dolgozó vonult fel. Frankberger Mihály, a járási pártbizottság munkatársa köszöntötte a tömeget. Ezután az általános iskola énekkara, tánccsoportja, a Stella gitárzenekar, az öreglaki Állami Gazdaság tánccsoportja adott műsort.
(SN, 1969. május 3. Gazdag program vidéken)
1970
FONYÓDON vidáman éneklő másfél ezer tanuló nyitotta meg az ünnepi felvonulásit — sok színes transzparenssel, a jelent és a múltat, a békét és a barátságot szimbolizáló élőképekkel. Az összegyűlt tömeg végigtapsolta a látványos felvonulást. Különösen nagy tetszést arattak az alsóbélatelepi gyermekotthon vörösingesei és a gimnazisták hárommillió koldus országát jelképező kubikosai. Kár, hogy a jó hangulatot elrontotta a megeredt eső. Az ünnepélyt ezért a gimnáziumban kellett megtartani, ahol Szokola Károlyné dr. országgyűlési képviselő, a járási tanács titkára mondott ünnepi beszédet. Ezt az általános iskola, s a gimnázium művészeti csoportjai és a fogyasztási szövetkezet énekkarának műsora követte.
(SN, 1970. május 4. Május elsejei ünnepségek a megyében)
1971
A fellobogózott gimnázium elé a hagyományoknak megfelelően most is az alsóbélatalepi nevelőotthon vörös és kék inges lakói érkeztek elsőnek a fonyódi felvonuláson. Nagy sikerük volt a matrózruhás úttörőknek, a menettáncot járó fiataloknak. Nagy tapsot kaptak a gimnazisták, amikor megjelenítették az építőtáborokat, s a Szabadság szobrot. A szakmunkástanulók után az üzemek, vállalatok, szövetkezetek, intézmények dolgozóinak jókedvű sorai következtek. A fonyódi ünnepség műsorral fejeződött be.
(SN, 1971. május 4. Felvonulások, ünnepségek, majálisok vidéken)
1972
Fonyódon fúvószene fogadta az ünnepségre érkezőket. 10 órakor ezer tanuló és ezer dolgozó vonult zászlókkal, virágokkal feldíszített májusfákkal, transzparensekkel a gimnázium előtt felállított szabadtéri színpadhoz. Itt Szokola Károlyné dr. országgyűlési képviselő, a járási hivatal elnökhelyettese tartott ünnepi megemlékezést. Utána az iskolák tanulói adtak műsort.
(SN, 1972. május 3. Így ünnepelt megyénk lakossága)
1973
Fonyódon a szép, napfényes májusi reggel már korán kicsalta az embereket, felnőtteket és kicsiket egyaránt. Mindenki a gimnázium elé sietett, hogy hallgassa a tűzoltózenekar indulóit. A készülődés, hangulat szép élményt ígért, a valóság azonban még ennél is szebb volt. Pontosan tíz órakor indult a menet, élen az ifjúsággal, hogy a járási párt- és állami vezetők előtt elhaladva, felvonulással köszöntse a munka ünnepét. A nevelőotthon piros és kék inges tanulói kezdték a sort, majd vidám énekszóval a piros nyakkendőn úttörők és a matrózruhás vízi úttörők következtek, utánuk a gimnázium ötszáz tanulója májusfákkal, transzparensekkel, jelmondatos táblákkal. Felcsattant a taps, amikor a holnap szakmunkásai, az ipari tanulók érkeztek. Éltették a pártot, a KISZ-t, a békét, és büszkén mutatták be szakmájukat. A teherautókra felállított jelképes munkahelyeken lakatosok, festők, kőművesek, fodrászok dolgoztak, utánuk a vállalatok, üzemek, szövetkezetek és az intézmények vonultak. Ott voltak a sorban szép formaruhájukban a MÁV dolgozói — akik negyedszer nyerték el a szocialista állomás címet —, s a fonyódi ásvány- és szikvízüzem dolgozói is. Végül a mintegy háromezer ember a gimnázium előtt gyülekezett, s a tanulók verssel, énekkel köszöntötték a napot, a munkát, az embert. Kovács Béla nagyközségi tanácselnök mondott ünnepi megemlékezést, köszöntötte a község kitüntetett és kiváló üzemeit, dolgozóit.
(SN, 1973. május 3. Hatezer felvonuló Nagyatádon)
1974
A fonyódi felvonulás tíz órakor kezdődött, s az élen itt is az iskolások haladtak, nagy sikerük volt a matrózruhás vízi úttörőknek. Az ipari tanulók — vasasok, villanyszerelők, építők — szakmájukat jelképező tárgyakat vittek tehergépkocsikon. Megtapsolták a szikvízipari vállalat Fonyódi vízzel díszített kocsiját és a sütőipariak perecfüzéreit
(SN, 1974. május 3. Május elsejét köszöntötték a megyében)
1977
FONYÓD. Tíz órakor a gimnázium előtti emelvényről párt-, állami- és gazdasági vezetők köszöntötték a felvonulókat. A hagyományok szerint a menet élén a fővárosi nevelőotthonok kisdiákjai haladtak. Utánuk ezernél több általános iskolás, gimnazista, szakmunkástanuló, sportoló következett. A dolgozók sorát a vasutasok nyitották meg, majd a helyi intézmények, üzemek és vállalatok, köztük a kiválóak: a Településtisztasági és Szolgáltató Vállalat, a DÉLVIÉP, a Vízmű Vállalat és a Kesztyűs Ktsz dolgozói következtek. Az ünnepi megemlékezést Várhegyi István, a Hazafias Népfront nagyközségi bizottságának a titkára tartotta.
(SN, 1977. május 3. Ünnepségek a megyében)
1985
Fonyód. Mintegy kétezer ember — óvodások, általános és középiskolások, a helyi üzemek, intézmények dolgozói — vett részt a május 1-i felvonuláson és a sportcsarnokban tartott rendezvényen. Klabuzai Miklós országgyűlési képviselőjelölt, a fonyódi Balaton Tsz elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta: „A munkában eltelt négy évtized nagy eredményeket ért el. Haladó társadalmi rendet, fejlett ipart, korszerű mezőgazdaságot. A gazdaság, a társadalmi élet minden területén olyan országot építünk, amelynek minden adottsága megvan ahhoz, hogy túlszárnyalja tegnapi önmagát.”. Az ünnepi beszéd után a II. Rákóczi Ferenc nevelőotthon és a Karikás Frigyes gimnázium tanulói adtak ünnepi műsort. Délután sportversenyekre került sor. A Nagybereki Állami Gazdaságban munkával ünnepelték május 1-ét. A pártbizottság kérésére a munkásközösség úgy döntött, hogy a rossz időjárás miatt május 1-én is dolgoznak a földeken. A szocialista brigádok kezdeményezésére a rossz időjárás miatt elmaradt munkákat pótolják. A május 1-i munkabérüket a dolgozók óvodaépítésre, szociális intézmények támogatására használják fel. A gazdaság szakszervezeti bizottsága egy későbbi időpontban rendez majálist, melyen az elmúlt években nagy látogatottságnak örvendő programok: munkahelyi szpartakiád, autóverseny és különböző vetélkedők lesznek.
(SN, 1985. május 2. Május 1-ét ünnepelte a megye)
1988
Délelőtt Fonyódon a hajóállomás mellett felépített szabadtéri színpadon a nagyközség állami és társadalmi szervezeteinek vezetői köszöntötték az érkező többezres ünneplő tömeget. Köszöntőt dr. Nárai Gábor, a híradástechnikai szakközépiskola és szakmunkásképző intézet igazgatója mondott. A beszédet követő, mintegy két órás műsorban fellépett az általános iskola énekkara, a gimnázium néptáncegyüttese, a művelődési ház citerazenekara és fúvószenekara. A délutáni program sportversenyeket kínált az érdeklődőknek.
(SN, 1988. május 2. Így ünnepelt a megye)
Az elmúlt évtizedekben május elsején jellemzően nincs Fonyódon szervezett program, mert szokássá vált, hogy a fonyódiak és az ünnepet már itt töltő nyaralók, valamint a környező települések lakói hajóval Badacsonyba kirándulnak, amely napon a hajózási vállalat sűrített járatokkal szolgálja ki a túlpartra utazókat, illetve az onnan hazatérőket.
A néhány alkalommal mégis megszervezett műsorok érdeklődés hiányában nem arattak nagy sikert, ezért idővel elmaradtak.
Éljen május elseje! 😎
( a bejegyzés Varga István fonyódi könyvtáros munkája, a szöveg és a képek csak forrásmegjelöléssel együtt idézhetők, másolhatók! )